
Przewodniczący jury prezentuje książki-finalistki.
No i wszystko jest już jasne. Wczoraj miałem niezwykła przyjemność ogłosić, które książki zostały nominowane do nagrody literackiej za najlepszy, kryminalny debiut 2024 roku. Dzień wcześniej odbyło się posiedzenie jury w składzie Agata Koss-Dybała z Polskiego Radia Lublin, Georgina Gryboś z Polskiego Radia Kraków, prof. Rafał Moczkodan reprezentujący w Uniwersytet Mikołaja Kopernika i moja skromna osoba pełniąca zaszczytną funkcję przewodniczącego składu.

Konkursowe Jury. Od lewej Ryszard Ćwirlej, Agata Kos-Dybała, Georgina Gryboś, Rafał Moczkodan
Po, jak zwykle merytorycznych i niezwykle wnikliwych obradach dokonaliśmy wyboru. Choć przyznać muszę, że w tym roku dobrych powieści było sporo, więc niestety trzeba było decydować z ciężkim sercem.

Obrady jury konkursowego
Do finału przeszły trzy powieści:
„Jednorożec” Rafała Gliny (Wydawnictwo Zwierciadło)
„Strażnik jeziora” Michała Zgajewskiego (Wydawnictwo Agora)
„Baldur. Wyspy Białego Słońca” Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka (Wydawnictwo Empik Go)
To właśnie spośród nich zostanie wybrana ta najlepsza. Wyboru dokonamy podczas kolejnego jurorskiego spotkania w sobotę 5 kwietnia podczas gali wieńczącej Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Laureat otrzyma pamiątkową statuetkę oraz 25 tys. zł. ufundowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uhonorujemy również Redaktora lub Redaktorkę zwycięskiej powieści. Tę nagrodę, 4 tys. zł oraz statuetkę przyzna Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbędzie się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Głównym Mecenasem Festiwalu.
Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki – rozmowa nagrana przez Polskie Radio PiK